Beránek bez formy
Letošní Velikonoce nebudou takové, na jaké jsme zvyklí. Koronavirus a s ním spojený nouzový stav a karanténa ovlivňuje životy nás všech. Žádné výlety, sedánky s kamarádkami u kafíčka, zavřené kavárny, restaurace, hotely... Omezení se týká nás všech. I když je tato doba nelehká a velmi zvláštní, snažím se z ní vytěžit maximum. Jsem vděčná víc, než kdy jindy za domeček se zahradou a slunečnou terasou. Za prostor, kde se můžeme svobodně nadechnout a užívat si prvních jarních paprsků a teplého počasí. Za ničím se nehoním. Užívám si Bruníka, manžela, peču, vařím a jím :D Přijde mi, že v kuchyni teď trávím ještě víc času než za "normálního stavu" a to je co říct.
A teď zpět k veselejšímu tématu, svátkům jara. Jaké
jsou Vaše oblíbené velikonoční dobroty? Mazanec, jidáše, pletence nebo snad
beránek? U nás se rok co rok peče nejeden mazanec a klasický beránek
z piškotového těsta. Co ale dělat, když není doma forma a přesto byste
si rádi beránka upekli? Zkuste netradiční způsob pečení na plechu. Původní plán
byl upéct beránka z kynutého těsta, jenže doma nebyl ani kousek droždí.
Takže jsem zaexperimentovala a vyzkoušela jednoho takového upéct
z nekynutého tvarohového těsta.
- 500g hladké mouky
- 1 prášek do pečiva
- 160g moučkového cukru
- 1 vanilkový cukr
- 140g másla
- 20g sádla
- 1 vejce + 1 žloutek
- 250g tvarohu ve vaničce
- 80ml mléka
- 3 lžíce rumu
- kůra z jednoho citronu
- hrst rozinek namočených v rumu
- hrst mandlových lupínků + lupínky na posypání
- špetka soli
Změklé máslo, sádlo, tvaroh, vejce, žloutek, cukr, rum a jemně nastrouhanou citronovou kůru utřeme dohladka. Dejte pozor, aby všechny uvedené suroviny měly stejnou, pokojovou teplotu. Mouku prosejeme, smícháme s práškem do pečiva, špetkou soli a postupně zapracujeme k mokrým ingrediencím. Přidáme také mléko, mandlové lupínky a rozinky. Vařečkou, nebo pomocí robotu s hnětacím hákem, vypracujte tužší těsto.
Z hotového těsta následně tvoříme různě veliké bochánky, které klademe na plech a vytvoříme tak tělo beránka. Z jednoho většího pak vytvoříme hlavu. Dvě větší rozinky použijeme na oči a jednu na čumáček. Nesmíme zapomenou ani na růžky. Vytvarujeme dva válečky, které do poloviny stočíme a přiložíme k hlavičce. Hotového beránka pomažeme rozšlehaným vajíčkem a posypeme mandlovými lupínky. Pečeme na 180 stupňů do zlatova.
Jelikož se do těsta přidává kypřící prášek, je potřeba pracovat opravdu rychle a to proto, aby prášek začal fungovat až v troubě a beránek pěkně nakynul.
Tvarohové těsto můžete použít i na mazanec. Stačí jen hotové těsto rozdělit na polovinu a vytvarovat dva menší bochánky. Potřeme je rozšlehaným vejcem, posypeme mandlovými lupínky a dáme péct do trouby vyhřáté na 200 stupňů. Na tuto teplotu pečeme prvních 10 minut. Poté teplotu stáhneme na 170 stupňu a dopékáme dozlatova. Pokud budou mazance příliš rychle tmavnout, přikryjeme je alobalem. Pro zkoušku propečenosti použijte "špejlový test". Nebude-li se těsto na špejli lepit, máme hotovo.
Ať už z těsta upečete
beránka nebo mazanec, po vychladnutí jej pocukrujte moučkovým cukrem a vychutnejte si jemné, tvarohové těsto s čajem, kávou nebo šálkem teplého kakaa.