Švestková povidla

Kolem domácích švestkový povidel koluje spoustu mýtů - třeba že je jejich příprava velmi náročná, že je budeme muset půl dne usilovně míchat než dosáhneme potřebné konzistence a nebo že nádobu, ve které budeme povidla vařit, můžeme rovnou vyhodit, kvůli připáleniné švestkové hmotě. 

Opak je pravdou - povidla jsou vcelku jednoduchá záležitost. Jen je potřeba mít ten správný, léty osvědčený recept a pevně se držet postupu. Věřte, že u tradičních, českých produktů není třeba vymýšlet vymyšlené.


Ingredience:

  • 5 kg švestek (vypeckovaných a přepůlených)
  • 1/2 kg cukru krystal
  • 1/2 lžičky mleté skořice
  • 5 kusů tlučených hřebíčků 
  • 100ml octa

Postup:

Švestky rozpůlíme, vypeckujeme a důkladně omyjeme. Takto připravené švestky pomeleme na masovém mlýnku (nejlépe na vložce s většími otvory) a vložíme do pekáče nebo většího hrnce. K pomletým švestkám vmícháme všechny výše uvedené suroviny, přikryjeme čistou utěrkou a necháme 12 hodin odstát na chladném místě. 

Druhý den nádobu opatrně přeneseme, vložíme do trouby a pečeme ve vyhřáté troubě na 150°C přibližně 8 hodin.

Po každých 2 hodinách pečení švestkovou hmotu promíchněte, ale jen lehce po povrchu, aby se rovnoměrně propékala. Více však NEMÍCHEJTE, jinak by se švestky připálily.

Původní množství by se na konci pečení mělo zredukovat přibližně na polovinu. Po upečení se povidla promíchají a plní do sklenic.

Peckování sice zabere nějakou tu minutku a pečení trvá pár hodin, ale pokud tyto povidla jednou vyzkoušíte, nebudete chtít jiná! Ve mě povidla vyvolávají vzpomínku z dětství, když mi babička chystala na snídani pořádný krajíc chleba s velkou dávkou tvarohu a hromadou domácích, švestkových povidel.