Halloween

21.11.2017

Ačkoli mám mnohem raději naše české svátky, rozhodla jsem se sepsat článek o blížícím se Halloweenu, který v poslední době přichází hodně do módy.  

Odkud vlastně tento svátek pochází? Původem je Halloween keltský svátek. Do Ameriky se Halloween rozšířil s masovou imigrací Irů a Skotů v polovině 19. století. Dnes se slaví zejména v anglicky mluvících zemích - v USA, Kanadě, Velké Británii, Austrálii a v dalších anglosaských zemích a to vždy poslední den v říjnu.  

Slovo Halloween lze přeložit jako předvečer všech svatých. Je to podobný svátek jako české Dušičky. Vychází z původního pohanského svátku, který Keltové vnímali jako začátek nového roku, den, kdy končí léto a začíná zima. Den mezi světem živých a mrtvých.

Mezi symboly Halloweenu patří dýně, kostýmy, masky a strašidelná výzdoba.  I já už pomalu vymýšlím, co si vezmu na sebe na letošní Halloweenskou párty v naší oblíbené Hospůdce na Pastevníku a těším se, až vydlabu dýni a vyřežu z ní nějakého pěkného strašáka před dům. 

Tento blog je ale hlavně o jídle. Takže Vám přináším i několik inspirací na Hallowenské občerstvení nejen pro děti - i dospělý si určitě příjdou na své.

Připravila jsem si pro vás naprosto jednoduchý recept na domácí čokoládový pudink - "Halloweenská hlína". K dozdobení nám skvěle poslouží bonbóny Haribo - žížalky Wummis.

Mám pro vás i další tipy. Upečte si třeba brownies, podle některého z vašich oblíbených receptů, a ozdobte je v Hallowenském stylu. Stejně tak můžete upéct muffiny/cupcaky a vytvořit z nich sladké, strašidelné občerstvení. Mě osobně se hodně líbí i mumie z listového těsta. 

Pokud se Vám nechce péct, udělejte jednoduché pavouky ze sušenek, pudinkové poháry nebo duchy s čerstvých jahod, které namočíte v bílé čokoládě. 

...a ještě něco pro ty, kteří si radši pochutnají na něčem slaném. 

Co třeba pizza s pavoučky z olivy, pavouci z toustového chleba, burgery, mumia sendviče, párečky v listovém těstě, plněné vejce nebo plněné papriky?